Polka Nova

@

Polsko-brazylijski duet prezentujący tropikalną mieszankę rytmicznej samby i kołyszącej bossa novy ze zdrową dawką standardów jazzowych. Projekt powstal w 2011r w Londynie, gdy Rafael Valim, gitarzysta z  São Paulo (Brazylia) poznal Sylwię  Hoffmann (Polska), ogromna fankę  kultury brazylijskiej. We dwoje postanowili eksplorować muzyczną fascynację Europy dźwiękami  z Ameryki Łacińskiej, opracowując świeży repertuar łączący tradycyjne gatunki brazylijskie z rytmami z innych części świata.

Duet wykonuje przede wszystkim utwory wielu wysoko cenionych kompozytorów brazylijskich takich jak Antonio Carlos Jobim, Baden Powell, Vinicius de Moraes, Cartola, Nelson Cavaquinho i Noel Rosa. Rozsmakowani w tym, co ma do zaoferowania tradycyjna samba i bossa nova, muzycy okraszają występy elementami z innych części kontynentu, sprawnie inkorporując w strukturę piosenki również brzmienia jazzowe, kubańskie i world. Na typowej liście utworów granych na żywo znadują się takie kompozycje jak Wave, Samba na jedną nutę (One Note Samba), Dziewczyna z Ipanemy, Corcovado, Chega de saudade, Mas que nada, How High the Moon, My favourite things czy Besame Mucho.  

Informacje o muzykach:

 

Muzycy:

Rafael Valim – zaczynal jako gitarzysta, głównie grając na tradycyjnej w Brazylii gitarze siedmiostrunowej; obecnie jest prawdziwym wirtuozem nie tylko gry na gitarze, ale również na mandolinie i cavaquinho. Rafael jest muzykiem, którego repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzycznych form i stylów – od kompozycji stricte klasycznych, na gitarę 6-strunową (wykonując kompozycje Garoto, Dilermando Reis, João Pernambuco i Canhoto), po rodzime rytmy w aranżacjach solo, bądź dla całego zespołu grającego charakterystycznej w formacji roda de samba.

 

Sylwia Hoffmann – absolwentka iberystyki warszawskiej (a także anglistyki), co poniekąd tłumaczy jej fascynację Ameryką Południową, wokalistka z pasji, mieszka w Londynie. Ma ma na koncie liczne występy ze szkołami samby podczas festiwali ulicznych w Wielkiej Brytanii; słynny Notting Hill Carnival, Luton, Liverpoolu i Nottingham. Uwielba rytmy karnawałowe, ale najlepiej czuje się wykonując łagodniejsze kompozycje z stylu bossa novy i tradycyjnej samby oraz jazz. Uczestniczyła w wielu projektach muzycznych; miała np. okazję wystąpić z grupą samby podczas Brazil Day na Trafalgar Square w Londynie, reprezentując muzykę brazylijską (będąc jedynym członkiem zespołu nie z Brazylii), w sierpniu 2015r; a także podczas Herne Hill Music Festival w Londynie. Obecnie koncentruje się na rozwijaniu kameralnego projektu Polka Nova.