!! Edycja 2009 w przygotowaniu !!

Po Festiwalu

Galeria

Pod honorowym patronatem
Ambasady Brazylii
Zobacz >>

Tegoroczna edycja Festiwalu zaskoczyła nawet organizatorów. Od pierwszych godzin trwania wydarzenia działy się rzeczy wyjątkowe, a zgodnie z mottem festiwalu, można by rzec magiczne… Słoneczna atmosfera towarzyszyła nam aż do końca, dosłownie i w przenośni.
No ale w końcu czyż Bóg nie jest Brazylijczykiem?*.

Było genialnie! Miłośnicy kultury brazylijskiej oraz sami Brazylijczycy mieszkający nad Wisłą przez wiele miesięcy tworzyli ten festiwal z żelazną konsekwencją, kawałek po kawałku, a co najważniejsze…wreszcie wszyscy razem. A jaki był owoc ich wspólnej pracy? Żadne słowa nie oddadzą owacji na stojąco w muzycznym studiu Agnieszki Osieckiej, pełnych sal warsztatowych, pękających w szwach sal wykładowych na uczelniach, czy magicznej atmosfery kina Luna podczas maratonu filmowego. Jak opisać słowami wielobarwną paradę karnawałową na Nowym Świecie, gwar latynoskiego bazarku pełnego dźwięków bossa novy czy letnią sobotnią noc, spędzoną w pięciu warszawskich klubach, a była to noc niezwykła... Cóż więcej mogę dodać?

Rozglądałem się za dziewczyną z Ipanemy i mimo, iż jej nie ujrzałem jestem pewien, że w tych dniach przechadzała się warszawskim Nowym Światem zalotnie kręcąc biodrami… Vinicius de Moraes i Tom Jobim byliby z nas dumni. Pewnie z nieba szeroko się do nas uśmiechają mówiąc – „Tak trzymać!”, a my radośnie nucimy: Olha que coisa mais linda, mais cheia de graça…

* Bóg jest Brazylijczykiem (Deus é Brasileiro)
komedia, Brazylia 2003 , reż. Carlom Diegues

Zobacz film zrealizowany przez TVPW

Nie byłbym sobą gdybym nie podziękował tym, bez których to wszystko by się nie udało:

Pan Marszałek Adam Struzik,

Pani Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz,

Pan Ambasador Brazylii Marcelo Jardim

Pan Ambasador Brazylii Carlos Alberto Simas Magalhães

Pracownicy Ambasady Brazylii: Pani Małgosia, Almir Goncalves, Tomek Kosmacki

Profesor Andrzej Dembicz z Centrum Studiów Latynoamerykańskich

Pani Joanna Strzelecka Dyrektor Domu Kultury Śródmieście

Magister Renata Siuda-Ambroziak

Patronom Medialnym

Sponsorom Bag Group i Itaka

Collegium Civitas

Instytutowi Studiów Iberyjskich I Iberoamerykańskich

Kino Luna

Niepowtarzalnym artystom festiwalu

Cudownym i genialnym Organizatorom

I wszystkim licznym uczestnikom wydarzeń festiwalowych

Paweł Kucharczuk
Dyrektor Festiwalu


O Festiwalu

Bom Dia Brasil! Chegou a hora da bossa nova…
Dzień Dobry Brazylio! Nadszedł czas bossa novy…

Parada 2005

Już po raz szósty wstrzymuję oddech myśląc, jaki będzie ten festiwal. Czy wszystko się uda? Czy sprostamy oczekiwaniom? Nowa energia, nowa koncepcja, nowa nazwa... Tegoroczna edycja zmienia swoje oblicze.

Powiało bryzą znad oceanu. Poczuliśmy bossę, „nowy wiatr”, nowe wyzwania. Chcielibyśmy, aby ten festiwal integrował, inspirował i był jeszcze radośniejszy niż poprzednie. Będzie folklor, parada karnawałowa, maraton filmowy i wielkie Mercado Brasileiro. Wszystko to sprawi, że Brazylia zagości na kilka dni właśnie tu, w Warszawie. Chcemy, aby ten nowy wiatr, a razem z nim nowe idee i nowa energia wypełniły Warszawę, czyniąc ją wielobarwnym miastem wszystkich kultur - „a cidade de todos”.

Coroczny festiwal promujący kulturę brazylijską na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. Założenia poprzednich pięciu edycji zostały zrealizowane. Spopularyzowaliśmy ideę, że Brazylia jest krajem wszystkich - „Brasil um pais de todos” zapraszając do wspólnej zabawy na prawdziwej brazylijskiej feście. Staliśmy się przykładem dla innych: Festiwal Cracoviaxe, Non Stop Samba we Wrocławiu, Brasilando Open’er w Lublinie, Dni Brazylii w Gdyni, Poznaniu, Rzeszowie, Kielcach i innych miastach Polski. I o to właśnie chodziło.

Zgodnie z maksymą: „Se muita coisa acaba em festa e muita coisa também começa por ela”, w Brazylii prawie wszystko zaczyna się i kończy festą. Jednak zabawa to nie wszystko. Pragniemy, aby nasz festiwal nie tylko bawił, ale również inspirował i zachęcał do odkrywania niezwykłej kultury brazylijskiej, która jest niczym wielobarwna tęcza pełna różnorodnych rytmów, brzmień oraz smaków i zapachów silnie oddziałujących na zmysły.

Ten rok jest rokiem szczególnym. Mija 50 lat od nagrania płyty Elizete Cardoso – „Canção do Amor Demais”, na której znalazły się ponadczasowe kompozycje genialnego duetu Jobim -Vinicius, takie jak „Chega de Saudade”. Album ten dał początek nowemu zjawisku kulturowemu jakim jest bossa nova. Aby upamiętnić tamto wydarzenie, rok 2008 okrzyknięto w Rio de Janeiro rokiem bossa novy. Przyłączamy się do tej idei.

Poprzez wydarzenia festiwalowe pragniemy każdemu przekazać naszą energię, bo, jak pisze redaktor Maciej Różalski: „Brazylię trzeba poczuć. Dociera ona do człowieka za pomocą zmysłów zdominowanych przez muzykę bębnów, gwar ulicy, gęstość brazylijskiego powietrza. Właściwa kultura Brazylii nie zawiera się w słowach, ale w dotyku, w energii krążącej pomiędzy ludźmi. Rozumie się ją niejako przez skórę”. Ta magiczna energia to axé, czyli, jak ujął to profesor Kolankiewicz: „pewna moc lub oddziaływanie o charakterze niefizycznym i w pewnym sensie nadprzyrodzonym; moc ta przejawia się jednak w sile cielesnej lub też w każdego rodzaju sile i zdolności, jaką posiada człowiek”.

Pragniemy stworzyć coś niepowtarzalnego, a świat nam sprzyja, bo wiatr dmie w nasze żagle. Chcemy, aby nowe oblicze festiwalu udowodniło trafność powiedzenia, że jesteśmy Latynosami Północy.

em português

Paweł Kucharczuk
Dyrektor Festiwalu

POPRZEDNIE EDYCJE FESTIWALU BRAZYLIJSKIEGO